Prvom Globalnom izložbom „Od sjemena do hrane“ FAO započinje proslavu svoje 80. obljetnice postojanja.
Prva globalna izložba FAO-a: Od sjemena do hrane
10. – 13. listopada 2025. | Parco di Porta Capena, Rim, Italija
Osam desetljeća FAO predvodi međunarodne napore u borbi protiv gladi i pothranjenosti. Izložba se održala u sklopu petog izdanja Svjetskog foruma hrane i predstavlja prekretnicu u 80. obljetnici osnutka FAO-a.
Globalna izložba pod nazivom „Od sjemena do hrane“ održala se dakle od 10. do 13. listopada u srcu Rima u parku Porta Capena nasuprot sjedišta FAO-a, čime će se obilježiti početak proslave 80. obljetnice Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se službeno obilježava 16. listopada.
Svijet hrane i poljoprivrede znatno se promijenio od 1945. godine. Osim što je prikazala postignuti napredak, izložba se osvrnula na budućnost hrane s oštrim pogledom na to kako će tehnološke inovacije nastaviti transformirati globalne poljoprivredno-prehrambene sustave.
Hrana nas sve povezuje. Oblikuje naš svakodnevni život, kulturu i zdravlje. Ipak, rijetko zastanemo kako bismo razmislili o putu koji je potreban da bismo stigli do nas.
Izložba, s besplatnim ulazom za javnost, poslužila je kao platforma za stotine izlagača iz cijelog svijeta koji su posjetitelje poveli na informativno i zabavno putovanje otkrivanja lanaca vrijednosti usjeva, hortikulture, stočarstva, šumarstva i ribarstva.
Na ovoj globalnoj izložbi, više od 140 zemalja predstavilo je svoje poljoprivredne inovacije i globalnu sliku poljoprivrednih proizvoda.
![]() |
![]() |
Hrvatska se predstavila kroz Udrugu hrvatskih tržnica s reprezentativnim proizvodom Varaždinsko bučino ulje, proizvođača OPG Jurica Cafuk, a u suradnji s Varaždinskom županijom.
Ovo je svjetska promocija Varaždinskog bučinog ulja kojom se prikazuje autentičan proizvod i odaje počast kvaliteti, tradiciji i trudu vrijednih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja – crnog zlata u zdravoj prehrani svih ljudi.
Ova izložba između ostalog posebno predstavlja raznolikost globalnih poljoprivredno-rehrambenih sustava te tehnologije i prakse koje oblikuju budućnost hrane i poljoprivrede.
U svečanom otvorenju izložbe sudjelovali su:
- Generalni direktor FAO-a Dr. Qu Dongyu
- Kralj Letsieja III. od Lesota
- Talijanski ministar poljoprivrede, prehrambenog suvereniteta i šumarstva Francesco Lollobrigide
- Indonezijski ministar za nacionalno razvojno planiranje, Rachmata Pambudyja
- Vijećnica Grada Rima za poljoprivredu, okoliš i gospodarenje otpadom, Sabrine Alfonsi
Osim izložaka, „Od sjemena do hrane“ tijekom izložbe predstavljen je živopisan kulturni program s radionicama, predavanjima, kulinarskim emisijama i predstavama koje slave poljoprivrednu baštinu i inovacije iz cijelog svijeta.
Poznati talijanski kuhar i FAO-ov prehrambeni heroj, Max Mariola, vodio je posebnu kulinarsku izložbu, a dodatne izvedbe i kulinarski prikazi pretvorili su Park Porta Capena u živu scenu globalnih prehrambenih kultura.